Tam, kde škola skončí, začíná němčina pro život.

"Land & Leben & Leute & Deutsch."

Jak to všechno začalo

Když jsem na základní škole v minulém století vítala v kroji německo-rakouskou delegaci slovy Grüß Gott und herzlich willkommen, přísahám, že bych nikdy nevěřila, že se tato fráze stane součástí mého projektu. Tato uvítací věta se objevila v mém životě podruhé, kroj se stal součástí kurzů a zároveň mě spojuje s mými valašskými kořeny.

Třepala se mi tehdy kolena, a tuto větu jsem trénovala hodinu. Vím, jaké je to v němčině poprvé a také vím, jaký je ten pocit po vyřknutí jakékoliv věty v němčině.

Vím, jaké je to překonat strach mluvit a jít do ciziny. Vím, co se nám honí hlavou a vím, že je to víc než jen, že jdu do Alp nebo vydělat peníze. Rozumím Vám.

Život v Rakousku


Němčinu žiju téměř dvě desetiletí. V mém životě přišlo období, kdy jsem měla jakési to nutkání a velkou touhu dělat nové věci. Psal se březen 2021. Celý život mě zajímaly příběhy lidí, jejich cesty, chtěla jsem mluvit k lidem a také pomáhat. Jsem rozený průvodce, miluju lidem radit, když chtějí a dokážu ti říct jednu věc na 5 způsobů.

Rozhodla jsem se vytvořit něco, co bych já sama chtěla poslouchat a co mě dávalo smysl. Začala jsem předávat, co jsem za ty roky života v cizině nabyla, po svojem.

Srdečně, autenticky, otevřeně, s velkou dávkou empatie a vlastního humoru.

Vím, co je nejenom v němčině, ale i v rakouském životě a rakouské němčině důležité. Autentická němčina pro běžný život je často jiná než školní němčina.

Sama jsem si prošla všemi kroky zoufalého školního němčináře - od nerozumím, aha momenty až po pochopení tohoto jazyka i kultury Rakouska.

Klíčem k úspěchu v cizině je vždy jazyk! Dále komunikativní schopnosti, integrace v kulturním životě, zvídavost a zájem i o politické události v zemi. Samozřejmě soused a respekt.

Němčina pro život? Jsme v tom spolu

Obrovská chut' mluvit, předávat lidem své znalosti, zasmát se a podpořit sebevědomí němčinářů.

Na česko-slovenském trhu mi chyběla neformální role pedagoga němčiny.

Shodit tu tíhu německé korektnosti, být na pohodu, bez tabu a servítek vyvalit vše na stůl. Společně se zasmát a taky sdílet společně i těžké němčinářské období.

Chyběl mi humor v němčině a přirozená integrace němčiny do běžných témat.

Chyběly mi témata, které prožívám v životě. Chtěla jsem ukázat lidem autentickou němčinu a rozhodla se osvěžit němčinářský online svět tak trochu jiným konceptem.

Bylo mi líto, že lidi neví pravdu o hovorovém německém životě a neznají ty fikané věci, jak já říkám.

A světe div se, ono to funguje. Vlastně se ani nedivím, pro mne to bylo naprosto jasné.

Můžete mně zažít v koupelně, při vaření kávy, s flaškou v ruce si s váma připíjím na víkend a beru vás se sebou kamkoliv.

Sdílím s vámi život dvojjazyčně ze své alpské kuchyně.

V době kdy jsem přišla ne Instagram neexistoval dvojjazyčný profil pro němčináře. Mutti mluví německy a hned překládá? Baví mě to, moje vášeň je mluvit a osvěžit takto německý svět. Ukázat jazyk hravě.

"Víc než jen němčina.

Němčina a osobní rozvoj

Často se mi stává, že mi lidé píšou - vrátila jsi mi Mutti radost k učení, moji ztracenou motivaci a víru v to, naučit se jednou německy. A o tom to je. Ty máš radost, já mám radost.

Mám radost z úspěchů druhých. I já jsem měla kdysi dávno svůj německý sen. Všechny mé sny se splnily.

Dodávám lidem odvahu překonat hranice nejen rakouské, ale i německé. Nakopávač&motivátor. Ne všechno vidíte na instagramu. V zákulisí se děje verdammt viel bei mir.

Teď jsi na řadě ty. Dokážeš to taky.


Němčina sama o sobě nestačí, život v cizině je osobní rozvoj.

I to jsou moje témata. Díky svým zkušenostem se dokážu vcítit do situace a vím čím si procházíte.

Život v cizině je osobní rozvoj

Vy jste tou němčinou posedlá - mi napsal jednou jeden kluk na tiktoku, ale my jsme tu stejně bráni za póvl.

Myslíš? A co kdyby jsi měl férově placený job a byl obklopen dobrými lidmi. Tvoje hodnota začíná v hlavě.


V tu chvíli byla odpověď jiná. I s tímto názorem se setkávám. Sama jsem se v životě takto necítila.

Často bojují lidi s mindsetem a ten je v cizině strašně důležitý. Nepouštět si vnitřní kritiky do hlavy. Přemyšlení přenech koňovi, řekl kdysi Jürgen. Má recht.

"Chytrý Rakušan ti řekne, všichni chodíme na stejný hajzl. Blb se bude povyšovat. Blb se najde všude.

Vždy je to o lidech."

A přece učím?


Když jsem se rozhodovala v osmnácti, co po gymplu, dívala jsem se na kolonku učitelství a říkám, ne tam nejsou žádné peníze.


No a padlo to naivně na studium ekonomiky, které jsem nikdy nežrala a neprožívala, ale otevřelo mi dveře na pracovním trhu v Rakousku. I když, byla jsem i ten projektový manažér, controlling a i účetnictví jsem si vyzkoušela. Jsem allrounder v Büro.

Není jednoduché se v mládí lehce rozhodnout, za to po čtyřicítce vám to docvakne eins zwei. Prostě co vím, předám a dokonce zabalím i do online kurzu. Moje role je komunikační trenér a průvodce na cestě za rakouským životem.


A nejsem na to sama společně s DI Dr. techn. Jürgen Gugler jsme vytvořili neskutečné duo a dodáváme lidem sílu, motivaci a odvahu.


Najdeš nás tady:🎠 KOLOTOČ života v němčině 🎠

Moje motto: nejdůležitější je vždycky uklízečka.

Jo a proč vlastně Mutti? A kdo je Jürgen?

Protože jsem žena. Ženy mají odpradávna mnoho rolí v životě - jsme matky, milenky, pečovatelky, uklizečky, kuchařky, psycholožky a učitelky oder? Všechno tvořím sama. Jsem režisér i scénarista.

Začínala jsem jako německá kartářka Jolanda, podívej se na můj instagram @nemcinaprozivot a scrolle ganz nach unten nebo youtube.


Tykej mi. I to mne Rakousko naučilo. Tady si tykáme.


I když v tobě pohled na rakouského politika a jeho skvěle padnoucí sako vyvolá pocit, že je to tady politicky sauber, tak bordel je všude stejný.

A mně už v hlavě šrotují další reels, na tyto dvě německé slovíčka, o kterých možná nevíte, kolik radosti a problémů si můžete v rakouské katolické rodině nadělat. A i o tom jsou mé kurzy.


Miluju nahlédnout až za roh a ukázat ti život v němčině.

Pojd' se mnou. Připrav se na zakulisní tipy pro život.


Einen wunderschönen Tag wünsche ich dir.

#nemcinaprozivot

Kdo je ten Rakušan? Jürgen


Některé věci pochopíme v životě až později.

Takže dnes stojím v kuchyni, šťastně vdaná česká Mutti. Ano, vzala jsem si chytrého Rakušana Jürgena. Počkej, co máme dnes za datum, stejný status - verheiratet und immer noch glücklich? Člověk nikdy neví. Ale jak já říkám, bych byla blbá, kdybych opouštěla své rakouské štěstí.


Jürgen je pan Colombo, který je tu, když ho potřebujeme. Nevystupuje veřejně, pouze v mých kurzech a Kolotoči. Má svoji firmu a je to doktór technik. Takový Ferda Mravenec. Umí všechno. Dnes už ví, čím si my všichni procházíme a je velmi empatický Rakušan, z dědiny, který má řidičák na traktor, jak jinak že?


I když často zaplatíme nemalou cenu za život v zahraničí. Vybrali jsme si ji sami.

I proto je důležité najít si v zahraničí pozitiva, nesoustřeďovat se na problémy.


Přeju Ti jen to dobré.

Kommen Sie blíž...